ماباکسی عقداخوت نبسته ایم
آیا با الحاق ایران به کنوانسیون های FATF و CFTموافق هستید؟
تعداد مطالب :
نویسنده :
بروزرسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
بازدید :

اوقات شرعی تاریخ روز
پیج رنک گوگل
اقتصادمقاومتی باشعاروهمایش درست نمیشود

رئیس مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: خبرگان رهبری بر این مسئله تأکید می‌کند که اقتصاد مقاومتی تنها با شعار و همایش حل نمی‌شود.

آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری در آغاز نخستین روز از پانزدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری با بیان مایلم در آغاز نشست به‌مناسبت اوضاع کشور و رسالتی که به دوش داریم نکاتی را به استحضار ملت شریف و حضار گرامی برسانم اظهار داشت: به یاد دارید که رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی سال 92، دو نکته را به‌عنوان شعار سال یعنی حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام‌گذاری کردند و این در شرایطی بود که ما انتخابات ریاست جمهوری و همچنین تشدید تحریم‌ها و فشارها را از طرف غربی‌ها داشتیم.وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کرد: مجلس خبرگان رهبری که در جایگاه حراست و صیانت از حوزه رهبری قرار دارد بر این نکته تأکید می‌کند که شعارها و برنامه‌های اصولی که هرسال از سوی رهبری در تحویل سال بیان می‌شود، تنها به برنامه‌های معمولی، همایش‌ها، سمینارها و سخنرانی‌ها محصور نشود. ما سابقه داریم که برای احترام به آن شعارها تنها اکتفا به برگزاری مجالس، سخنرانی‌ها و همایش‌ها کرده‌ایم.

رئیس مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در این میان رسانه‌های عمومی و رادیو و تلویزیون می‌توانند کمک کنند و تنها به شعارها بسنده نکنند. چرا که ما شاهدیم دادن شعار خالی هزینه‌ها و خر‌ج‌هایی را به‌همراه داشته است.مهدوی کنی تصریح کرد: مهم این است که دولت محترم، مجلس و قوه قضائیه بر اقتصاد مقاومتی تأکید کرده‌اند و مقام معظم رهبری نیز با دعوت از رؤسای 3 قوه تأکید کردند که برنامه عملی و اجرایی به‌دنبال داشته باشند تا مردم آثار آن را ببینند.

وابستگی به خارج دشمن را به تأثیرگذاری سیاست‌های نادرستش امیدوار می‌کند

رئیس مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: تفسیری که رهبر معظم انقلاب برای اقتصاد مقاومتی فرمودند این است که ما خود را متکی به کمک خارجی‌ها نکنیم. البته این به‌معنای این نیست که نیاز به خارج نداریم. به هر حال ملت‌ها ممکن است در چیزهایی وابسته باشند و خیلی از چیزها نیز بر اثر ارتباط پیشرفت می‌کند، اما وابستگی به خارج سبب می‌شود که دشمن به برنامه‌ها و سیاست‌های نادرستش امیدوار شود.وی با بیان حکومت‌ها، ملت‌ها، جوان‌ها، علما و حوزه‌های علمیه سرمایه‌های بزرگی برای کشور هستند و ما باید به این توانمندی‌ها تکیه کنیم خاطرنشان کرد: ملت ایران در طول 35 سال انقلاب علاقه‌مندی‌شان را به استقلال، پیشرفت و آزادی نشان دادند.

بنابراین با این سرمایه بزرگ دولت محترم و سایر قوا می‌توانند بهره‌برداری لازم را انجام دهند تا وابستگی‌ها به خارج قطع شوند.خداوند متعال چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب به این ملت کمک کرده است و خداوند فرموده کسانی را که در راه او جهاد کنند یاری می‌دهد و خبرگان هم بر این مسئله تأکید می‌کند که اقتصاد مقاومتی تنها با شعار و همایش حل نمی‌شود. مهدوی‌کنی اضافه کرد: من گاهی در رسانه ملی می‌بینم و حداقل برداشتم این است که مجدداً شروع کرده‌ایم به شعار دادن و دعوت از دانشمندان و مسئولان و صحبت کردن. اما تجربه نشان داده که نباید به شعار تکیه کنیم، چرا که در این صورت ناامید می‌شویم. بنابراین تذکر بنده این است که خبرگان و مسئولین مسائل را جدی بگیرند و دعای علما نیز پشت سر آنها خواهد بود.

مسئولان اجرایی به رجزخوانی اکتفا نکنند

رئیس مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه رجزخوانی در جنگ مطلوب و مفید است و موجب تقویت روحیه سربازان می‌شود، اما در کارهای زیربنایی تنها رجزخوانی کافی نیست، تصریح کرد: سربازانی که می‌خواهند کار اجرایی کنند، به رجز اکتفا نکنند. امیدوارم مسئولین و رئیس محترم دولت کاری کنند که دشمنان ناامید شوند. دشمنانی که امید بسته‌اند که ما به آنها نیازمندیم و با تحریم و فشارها می‌خواهند مردم را از نیمه راه منصرف کنند، امیدوارم این‌گونه نباشد. وی افزود: 35 سال همراه با فراز و نشیب‌هایی بوده است و سختی‌ها و بلاهایی در راه آزادی ملت بوده است. سنت الهی هم با بلاها و امتحان‌ها همراه است، لذا از مردم می‌خواهیم که به دولت کمک و همکاری کنند که در این زمینه قناعت و صرفه‌جویی مسئله مهمی است.مهدوی‌کنی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: بنده در یکی از روزنامه‌ها خواندم که مصرف بنزین و انرژی در کشور به‌اندازه تمام اروپا و چین بوده است. اسراف خوب نیست و خداوند آن را ممنوع کرده است. ما می‌بینیم که بسیاری از ادارات که در طول شب کاری ندارند چراغ‌های‌شان روشن است و حتی وقتی اتاق‌های‌شان را ترک می‌کنند چراغ‌های‌شان باز روشن است. اسراف نکنید! یک ملت 75 میلیونی اگر مصرف بنزینش به‌اندازه چین و کل اروپا باشد، اسراف است.

آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود تأکید کرد: اگر جامعه می‌خواهد مورد محبت قرار بگیرد و پیشرفت کند، نباید نعمت‌ها را حرام کنیم و ما باید از خودمان شروع کنیم و رسانه‌ها، علما و ائمه جمعه که راهنمای مردم هستند، عملاً و در گفتار مردم را به قناعت دعوت کنند.وی با بیان اینکه مسئله قناعت مربوط به دوران سخت نیست، گفت: اصول سبک زندگی که مقام معظم رهبری و پیامبر(ص) بر آن تکیه کرده‌اند، پیرامون قناعت است. از این رو ما باید قناعت داشته باشیم تا از این طریق پیشرفت کنیم.رئیس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: ما باید قناعت را از مجالس خود شروع کنیم. از این رو من به دوستانی که در همین مجلس پذیرایی می‌کنند توصیه کردم قناعت را همین جا نشان دهند، آیا ما در خانه‌های خود این‌طور زندگی می‌کنیم.آیت‌الله مهدوی کنی خاطرنشان کرد: بنده در کتاب آقای هاشمی خواندم و دیدم که ایشان می‌گفت: ما شب نان و پنیر می‌خوردیم و عده‌ای می‌گفتند مگر آقای هاشمی رئیس مجلس نان و پنیر می‌خورد؟

وی با بیان این مطلب که معنای قناعت، نداشتن نیست، اظهار داشت: قناعت سلامت جامعه؛ سلامت روحی و عزت را می‌آورد و ما به‌عنوان خبرگان باید این نکته را رعایت کنیم. در واقع مردم نیز باید در اقتصاد مقاومتی کمک کنند.آیت‌الله مهدوی کنی‌ با اشاره به ما ایام نوروز را پیش‌رو داریم گفت: از این رو نهادهای امدادی از جمله کمیته امداد کارهایی را انجام می‌دهند و باید شادی‌ها را تقسیم کنیم، برخی دچار گرفتاری‌ هستند و محدودیت دارند و باید بچه‌های مردم را در این ایام خوشحال کرد. البته من اعتقادم این نیست که مردم فقیر باشند. ما تفاوت و تفاضل داریم، اما معنای آن تبعیض نیست. نباید عده‌ای کلاً چیزی نداشته باشند. ما باید همه در خدمت هم باشیم، یعنی استاد در خدمت شاگرد و کارفرما در خدمت کارگر و تفاوت این نیست که عده‌ای کلاً چیزی نداشته باشند. فقر یا معلول ظلم و جهل و یا تنبلی است.رئیس مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: ما باید کمک کنیم تا فقری در کشور نداشته باشیم و نظام اسلامی داشته باشیم تا الگویی برای جامعه بشریت باشد و فقر را ریشه‌کن کند.

مذاکره‌کنندگان هسته‌ای از خطوط قرمز عبور نخواهند کرد

آیت‌الله مهدوی کنی همچنین به مذاکرات هسته‌ای ایران اشاره کرد و با بیان اینکه موضوع هسته‌‌ای مسئله روز است، گفت: مسئولین مذاکره کننده مسائلی را اظهار کردند و در مقام حفظ اصول و حقوق ملت قرار دارند و از خطوط قرمز هم عبور نخواهند کرد. ما هم به همین موضوع اعتقاد داریم و معتقدیم دولت، دولت مردمی و اسلامی است و مسلماً‌ این موضوع را حفظ خواهد کرد و آرزوی ما هم همین است.وی تأکید کرد: آنها به‌پشتوانه رهبری و مردم عقب‌نشینی نکنند و خداوند نیز کمک خواهد کرد و پشتوانه آنها هم مردم و در رأس آن مقام معظم رهبری است.رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنانش به موضوع فرهنگی اشاره کرد و با بیان برخی تصور می‌کنند در مسئله آزادی باید حریم‌ها را بشکنیم خاطرنشان کرد: شعار ما استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود. عده‌ای آزادی را تفسیر (به‌رأی) می‌کنند، در صورتی که برای پیشرفت علم و کشور آزادی نعمت بزرگی است و ما به حرّیت و آزادی تکیه می‌کنیم چرا که امام حسین نیز به حرّیت تکیه کرده‌اندآیت‌الله مهدوی کنی گفت: بعضی‌ها چیزهایی می‌نویسند و حریم‌ها را می‌شکنند و تخلف می‌کنند در حالی که باید حریم‌ها را حفظ کرد. برخی در روزنامه‌های خود چیزی می‌نویسند این در حالی است که وقتی سلمان رشدی آن اهانت را کرد، امام خمینی(ره) فرمودند این فرد مهدور الدم است و گفتند ما خجالت نمی‌کشیم و سکوت هم نمی‌کنیم.

به من گفتند: بهتر است گشت ارشاد را کنار بگذاریم؛ گفتم: چرا اعلام می‌کنید؟

رئیس مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: در داخل نباید مسائلی به وجود آید تا حریم‌ها شکسته شود ضمن اینکه مسئولین محترم نیز نسبت به این قضیه اتفاق نظر دارند و باید مراقب باشیم تا حریم‌ها شکسته نشود.وی اضافه کرد: یک روزی یک مسئولی نزد من آمد و گفت: بهتر است گشت ارشاد را کنار بگذاریم، من هم گفتم: اگر گشت ارشاد را مصلحت نمی‌دانید، چرا اعلام می‌کنید؟ چراکه عده‌ای دنبال بهانه هستند که مسئول کشور این حرف را زده است. البته این موضوع مربوط به دوره آقای روحانی نیست.آیت‌الله مهدوی‌کنی تأکید کرد: در حفظ حریم‌ها باید تعصب داشته باشیم و این موضوع هم هیچ ایرادی ندارد. وی در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه ایام نوروز امسال با ایام فاطمیه تداخل پیدا کرده است، افزود: ایرانیان آداب و رسومی دارند و رفت‌وآمدها،‌ خوشحالی‌ها و صله رحم حرام نیست. اما شیعیان و مسلمانان باید حریم ایام عزا را حفظ کنند تا حریم‌ها شکسته نشود.

رئیس مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: در این 35 سال ما حوادثی را داشتیم به‌طوری که  ایام نوروز به ایام عاشورا افتاده بود، اما مسلمانان حرمت این ایام را حفظ کردند. از این رو باید هرچیزی در جای خود و به‌تناسب انجام شود تا حریم‌ها شکسته نشود.آیت‌الله مهدوی کنی براساس آیه‌ای از قرآن خطاب به نمایندگان مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر انسانی کمک می‌خواهد باید به او کمک کنیم، اگر کمک نکنیم مسلمان نیستیم. در آفریقای مرکزی انسان‌ها را تکه تکه می‌کنند. دنیای معاصر عصر حجر نیست، اما کارهای عصر حجری می‌کنند. افراد را پاره پاره می‌کنند و می‌سوزانند.وی ادامه داد: در آفریقای مرکزی، سوریه، بحرین، افغانستان و پاکستان تروریست‌ها کارهای مختلف انجام می‌دهند. بنابراین ما نسبت به این اقدامات ابراز نفرت و برائت می‌کنیم و معتقدیم باید کمک کنیم.رئیس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در سوریه، لبنان و افغانستان مردم را از خانه‌ها بیرون می‌کنند و می‌کشند و ما به‌عنوان خبرگان از این اقدامات ابراز برائت می‌کنیم و می‌گوییم باید به مظلومین کمک کنیم. همچنین از دولت محترم می‌خواهیم در حد توان به کسانی که گرفتار هستند، کمک کنند.آیت‌الله مهدوی کنی همچنین از مردم برای شرکت گسترده در راهپیمایی 22 بهمن تشکر کرد و با بیان اینکه مردم احساس خطر کردند و حضور پرشوری را در راهپیمایی از خود نشان دادند، گفت:‌ هرگاه ایرانیان احساس خطر کنند با هم هماهنگ می‌شوند.وی یاد برخی از اعضای خبرگان رهبری را گرامی داشت و افزود:‌ آیت‌الله خرم‌آبادی دیگر در مجلس ما نیستند، روح‌شان شاد و خداوند روح این عزیزان را با اجدادشان محشور بفرماید.رئیس مجلس خبرگان رهبری در پایان سخنانش بخش‌هایی از پیام امام راحل مشهور به منشور روحانیت را قرائت کرد.


مرتبط با: سیاسی، ,
منتظر دیدگاه شما هستیم
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic