تبلیغات
. - چرا رابطه با فرانسه را قطع نمی‌کنیم؟
ماباکسی عقداخوت نبسته ایم
آیاباپیام تسلیت روحانی وهاشمی–بویژه متن پیام او-به خاندان آل سعودموافقید؟


تعداد مطالب :
نویسنده :
بروزرسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
بازدید :

اوقات شرعی تاریخ روز
پیج رنک گوگل
چرا رابطه با فرانسه را قطع نمی‌کنیم؟

توهین نشریه فرانسوی به پیامبر اسلام اولین گستاخی فرانسه از زمان روی کار آمدن اعتدالیون در پاستور نبود اما آنها برای چندمین بار مورد مهر و محبت دولتمردان تدبیر و امید قرار گرفته‌اند.

آبان ماه سال گذشته و در جریان مذاکرات هسته ای ایران و 5+1، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه، در کارشکنی آشکار، گفتگوهای دو طرف را بی ثمر گذاشت و زمینه زیاده خواهی بعدی در جریان مذاکرات را فراهم کرد.جالب اینجاست که تنها دو ماه قبل از آن، دیدار روحانی و اولاند در نیویورک، به عنوان دیداری بعد از 8 سال میان روسای جمهور ایران و فرانسه، از سوی حامیان دولت در بوق و کرنا تبلیغ شده بود.

 چرا روابط با فرانسه را قطع نمی‌کنیم؟

با این وجود، واکنش اعتدالگرایان به این کارشکنی، برخورد مهربانانه(!) بود به گونه ای که تصویر در آغوش گرفتن فابیوس توسط ظریف در مذاکرات بعدی، بیش از حد جلب نظر می‌کرد.در این میان البته، پاسخ به فرانسه از مجراهایی غیردولتی داده شده است. همچنان که حسین علیزاده از دریافت نشان شوالیه لیاقت (!) این دولت انصراف داد اما ظاهرا دولتی ها قصدی برای بر هم زدن آرامش دوستان خود ندارند! چنانکه در ماجرای توهین اخیر نشریه فرانسوی نیز نه تنها واکنش جدی و اثرگذاری نشان نداند بلکه، ظریف به صورت غیرمنتظره راه خود را از ژنو به پاریس کج کرد تا به دیدار فابیوس برود در حالی که بر اساس عرف و منطق پذیرفته شده، فابیوس باید برای دیدار با ظریف و دیگر دوستان خود در 5+1 به محل مذاکرات یعنی ژنو می رفت نه به عکس.

با این توصیف، در تجمع اعتراض آمیزی که در مقابل سافرت فرانسه در تهران برگزار شده بود، زمزمه های لزوم اخراج سفیر فرانسه و قطع روابط سیاسی با این کشور نیز به گوش می رسید؛ خواسته ای که با ابراز ارادت های دولتی ها به دوستان اروپایی، بعید است حتی اجازه مطرح شدن آن را هم بدهند!


منتظر دیدگاه شما هستیم